mondjuk ki, a köles jó. Hamar megfő, az íze is finom és szépen lehet tálalni. (Csak a főzőlábost kell mihamar elmosni, mert rá tud kötni az anyag..).
Napközben, ha nassolni vágyom, felbontok egy gyümölcskonzervet, lehetőleg, ami nem cukros lében lett eltéve. Erről jutott ma eszembe, hogy milyen rég ettem ananászos csirkét, amolyan indonéz ízekkel. Kókusz, gyömbér, meat masala, hagyma, mazsola, ananász és mangódarabok, csirke.
A köles sós vízben öt perc lefedve, és miután kész, belekanalazom egy felfújtas formába. A végé csak tányérra borítom és úgymarad. :)
A hagymát erősen pirítom, aztán a fűszerekkel tovább pirítom, bele a csirke pirulni, majd kis vízzel felengedem és párolom a gyümölcsökkel együtt. Mielőtt kész, elfőzöm a levét és az ízek máris jól összeértek.
Egészséges étel, passzol a szándékaimhoz...
kiolvastam egy könyvet. A kabuli könyvárus egy riporternő (Seierstad)tényírása, sok érdekességgel, összességében jó élménnyel. (A Papírsárkányok messze nagyobb élmény volt). Néhol hátborzongató olvasni, hogy az afgánok hogy tudnak a miénktől ennyire eltérő "törvényekhez" alkalmazkodni. Simán évekre börtönbe küldenek valakit, aki képeslapot lop, hogy a gyerekeit eltartsa, így a családjára nagyjából az éhhalált hozzák. Huh.
Az afgán regény adta az ötletet, hogy afgán ebédünk legyen - a szüleim vendégeskedtek nálunk, akiktől a könyvet kölcsönkaptam. Réteslapot készen vettem és előkészítettem kétféle tölteléket. Az egyik egy sajtos, sajtkrémmel, tejszínnel, só, bors, fokhagyma, a másik egy darálthúsos ragus töltelék. A hatlapos réteslapokat szétszedem 4 lapra, hogy ne legyen annyira vastag és ezeket 8 téglalapra vágom fel. A tölteléket bepúpozom, majd háromszögelve felhajtogatom. Egy háromszög 3szori hajtásból áll. Tojással jól megkenem és a húsosokra feketehagymamagot szórtam, a sajtosra pirított szezámot. Forró sütőben sütöttem, cirmosra sült 20 perc alatt. Mártás is járt hozzá: paradicsomos guacamole és sós török joghurt. Villa nélkül, kézzel ettük és jól is laktunk tőle. 4 személyre 2 réteslapcsomag - el is fogyott. Előtte finom gyümölcslevessel alapoztunk.
mindenki hokkaidonak hívja, így én maradok az egyszerű nevénél. A kenyérsütés legnagyszerűbb része a formázás és hajtogatás - ebben a kalácsban is az. Recept limarától. A megkelt tésztát nyolc részre osztottam, négyet bekevertem kakaóval. Aztán ezeket az egyforma labdákat egyforma téglalappá nyújtottam, olyan szélesre, mint a hosszúkás, magasfalú kenyérsütő formám. (30×15×10 kb.). Egy fehérre tettem egy csokisat és feltekertem, majd egy csokisra egy fehér téglalapot és ezt is feltekertem, és a másik mellé helyeztem, szorosan a formába. A maradék négy ugyanígy járt. A formámban így pepitában látszanak és szeleteléskor meg szép márványosak-csíkosak a feltekerés miatt. Jó sok vaníliát kapartam ki és kis tejben megáztattam, ez került a tetejére, attól olyan pöttyös. Kép sütés előtt.
hol van az leírva, hogy csak a kalácsot lehet befonni? Ma úgy keltem fel, hogy befonok egy kenyeret, be én! és hogy látványosabb lehessen, a három fonatot más szinűre képzeltem el - piros, magos és sima. Kiskoromban imádtam azt a pékséget, ahol paprikás kiflit vehettem, szép narancssárga színű lett tőle a kifli tésztája. Ez jutott most is eszembe. Szerencse, hogy megkóstoltam a Bajáról kapott pirospaprikát, jó csípős lett volna a kenyér! :) Szóval az édespaprikát javaslom bele, a mag pedig lenmag lett. Kelesztés után háromfelé osztom a tésztát, kettőt bekeverek a belevalókkal (mag és paprika). Jobb lett volna, ha a paprikát feloldom kis vízben és úgy gyúrom bele a tésztába, legközelebb így csinálom, mert most inkább csíkos lett a kenyér, semmint narancssárga. Végül a három fonatot összecsippentem a felső végén és befonom őket. A fonat végét aláhajtom. Érdemes kicsit a nyújtáshoz, sodráshoz begrízezni a tésztát, vagy lisztezni is lehet, hogy a három fonat picit különváljon a tésztában. Utánkelesztem háromnegyed órát és forró sütőben jól megsütöm. Szeletelve gyönyörű!
A tésztához: simaliszt 28dkg, graham 10dkg, maradék gríz 7dkg, zabkorpa 5dkg
és a szokásos élesztő, langyos víz és fűszerek, tetejére tojás.Ebbe a kenyérbe törtem borsot is.
mostanában kevesebb kenyeret eszünk, ezért kifliket készítek és lefagyasztom azokat, hogy mindig frisset együnk. Szobamelegen 2 óra alatt finoman felolvad. A tésztába most csicseriborsóliszt került. Ez nem olcsó, de szép sárgára festi a tészta színét és szellőssé teszi a kiflijeinket. Mindössze 2 evőkanál a tésztában és az ízén is kellemesen érződik a csicseriborsó.
25 dkg búzaliszt
10 dkg gríz (erre már rászoktam a kenyértésztáknál, szerintem jó ötlet)
2 evőkanál csicseriborsóliszt
10 dkg sütnivaló félbarna kenyérliszt (ebben már élesztő is van, lehetne csak ebből is sütni, de én mindig csak kiegészítésképp használom fel)
3 dl meleg (inkább langyos) víz
só, bors, szezámmag
1 zacskó porélesztő (50dkg liszthez való)
a kifliket a szokásos feltekerős mószerrel készítem. A kelesztés 1,5+fél órát (utóbbi már megformázva) vett igénybe.