2012/06/11

éjjel kelt kenyér - dagasztás nélküli


Sütöttem már dagasztás nélkül, de ezt is posztolom, mert kicsit mindig más, nem lehet ezzel eleget kísérletezni. Egyszerűségében ugyanolyan, mint az előző kettő...


3 bögre (2,5dl) kenyérliszt
1,5 bögre melegvíz
1,5 tk só
fél tk porélesztő

összekutyulom és a lágy tésztát egy éjszakán át a konyhapulton hagyom. Reggelre  kvázi hólyagos kovász lesz belőle, de ne add fel, jól lisztezett felületen felületen hajtogasd meg, 30 percig pihenjen így. Ezalatt a legforróbbra melegítsd a sütőt, benne a fedeles jénaival, sütőpapírral benne.

Ha elég forró, beleteszem a kenyértésztát, ami még mindig lágy, kicsit ragad a kezemhez, de ettől csak rusztikus lesz a teteje.. 35 perc lefedve és 15 fedő nélkül, kopogósra sütve az igazi.



házi ropi vagy grissini

a leírt mennyiségből 20 db, kb. 25 cm hosszú és 1,5 cm átmérőjű rudacskák lesznek, plusz egy tenyérnyi focaccia még az ebédhez. Tehát a ropi inkább becenév őrá...


Fél kg liszt, 3 ek fokhagymás olivaolaj, 3 dl melegvíz, 1 ek só, 1 teáskanál cukor, 1 ág friss rozmaring levelei egész apróra felvagdosva, némi bors és élesztőből 2,5 dkg friss

A keverőgéppel ruganyos tésztát dagasztok és duplájára kelesztem, ami ebben a buta meleg dunsztban kb. egy óra kelesztőtálban.

Majd megkérem a kisfiam, hogy jöjjön és hosszú gyurmacsíkokat nyújtunk a kezünk között. Mivel ruganyos a tészta, ez nem is olyan egyszerű. Ezalatt a sütőt felizzítom 240 fokra és a rudakat 12 perc alatt megsütöm (2 tepsi). Az alja barnul, de a teteje nem, mivel én nem kenem le semmivel. Szép fehéres marad. A fokhagyma-rozmaring páros remekül működik és a fiam tízóraira már be is nyomott egyet...

2012/05/07

kövön sült pizza

először a világbajnok napraforgó pizzát akartam ebédre megsütni, végül egy diétásabb változat mellett döntöttem. A napraforgónál ugyanis alja-teteje tészta, ennek a jó kis pizzának csak az alja. Egy két trükköt és a tészta receptjét kilestem a J.Oliver Olasz kaják könyvéből és nem bántam meg. (ez a könyv már a rizottóknál is nagyon bejött, csak hát azt fotózni nem túl hálás, ezért még nem blogoltam le)

A trükkök:

1. nincs lávakövem, de van egy kerámia pizzatálam, ami hőálló is meg kerek is - ez jó lesz
2. a sütőt a maximumra kell előmelegíteni úgy, hogy a tál is legyen benne
3. a pizza lisztjébe búzadara is kell 4:1 arányban
4. a pizza nyújtását el lehet kezdeni sodrófával, de egy idő után egyszerűbb, ha felveszed és pörgetve-forgatva a saját súlyánál nyújtod tovább
5. a pizza tetejét sütés előtt permetezd meg olajjal

hirtelen ennyi a trükk, az eredménnyel maximálisan elégedett volt a család is. Nagyon jól ropog és a rendelhető pizzákat meg felejtsük el!


2 nagy pizzához:
40 dkg kenyérliszt
10 dkg búzadara (aprítógépben forgattam kicsit, hogy egészen apró szemcsés legyen)
1 tk só
1 zacsi száraz élesztő
1 tk cukor
325 ml langyos víz

Dagasztógépben lett sima, hólyagos a tészta, nem egész 10 perc alatt. Mivel reggel állítottam össze, ment fóliában a hűtőbe pihenni, egészen 11 óráig. Szépen kelt ott is.

A rávalókat mind előkészítettem.

Sajt (Kisasszonydi füstölt nem reszelve, csak szeletelve)
Darált bárányhusi olajon hagymákkal és bazsalikommal összesütve
gomba szeletelve
saját paradicsompüré összeforralva bazsalikommal és oreganoval, kis sóval, borssal.

A pizzákat kerekre nyújtom, lazán liszttel szórom, megkenem a paradicsommal, rá az összes többi. És itt jön a neheze. A forró sütőlapot kivenni a sütőből és rávarázsolni a pizzát. Huh, de megoldottam, kicsit utána kellett rendezgetni a rávalókat. A lapon nincs semmi sütőpapír, csak a pucér tészta. Egyesével sütöttem ki.

250 fokon 10 perc alatt olyan ropogósra sült, hogy csak - az egyiket nyomban meg is ettük! A széle feljön úgy két centire, a többi részén olyan 6-7 mm, gyönyörűen átsülve.




2012/04/20

török zsemle bárányhússal töltve


A töltelékhez a kulcs igazi bárányhusi. Ezt most magunk is daráltuk, és csak kicsinyt kell ízesíteni. Rozmaring, babérlevél, só, bors, olajon megpirítva, majd a husit hozzáadva kiizzasztjuk azt. Kis hazai paradicsomlé. Hagyom kihűlni teljesen, ha kell kis víz hozzá, adj, hogy ne száradjon ki.


Nade a tészta, az igen! Szuper recept Ízmorzsák közvetítésével egy török oldalról.
A tésztához adott cukor miatt az íze némileg egy hamburgerzsemlére emlékeztet (ezt betudtam a török édesszájúságnak), de sokkal apróbb persze és a hússal töltve nagyszerű. Tölteléknek amúgy bármi, sajtkrémek, zöldségek, húsok - érdemes kísérletezni.

Az alábbi adagból én két tepsit kisütöttem,ehhez a tészta 2/3-a fogyott el, majd idő híján az 1/3-ot lefagyasztottam. Kb 25 db lett a kétharmadból.

A tészta hozzávalói némi változtatással:

2,5 dl tej, ugyanennyi langyos víz
1,2 dl olaj
5 ek cukor
1 ek só
5 dkg friss élesztő
80-85 dkg liszt

tetejére 1 tojás plusz magok

A langyos tejben kis cukorral elindítom az élesztőt. Majd mindent a dagasztógéppel kidolgoztatok. A liszt utolsó 5 dkg-ját érdemes visszatartani, hogy kell-e egyáltalán. Lágyabb tészta készül ugyanis. Meleg helyen bő fél órát pihen.
Szépen kicuppan a kelesztőtálamból és indulhat a türelemjáték. Kis gombócokat tépkedek, a diónál kicsi nagyobbakat, ellapogatom, töltöm, lezárom és mehet a sütőlapra rögtön. Lekenem, maggal szórom és 180 fokon szépen, aranyszínűre megsütöm. Ehhez kb. 18 perc kell.

2012/04/13

graepfruit saláta

Már többször is zengtem ódákat a sütőzacskó és a kacsacomb találkozásáról - most egy rendhagyó köretet próbáltam ki hozzá. A kacsahús omlósan fűszeres volt, jólesett mellé a savanyú-édes-friss ízkombináció.
Ezen a képen a család férfitagjainak adagja látható, hagyományos krumplival, mert persze a graepfruitot leginkább magamnak készítettem. Ez van.


Az én köretem köles volt és a saláta:


pár cikk gyümölcs, kockákra vágva
néhány hasábka sajt (ez füstölt, de kéksajttal volna az igazi)
és az öntet:
mustár, só, olaj, citromlé, méz - hát ezek arányairól elég nehéz írni, mert nagyon ízlés szerint való és tényleg csak mikroadag készült, de a mustár és só nagyon kevés, aztán a citromlé és arányaiban a legtöbb a méz és az olaj. Jó próbálkozást!


sokcsokis keksz


Régóta keresgélek és megérte, mert megtaláltam. Nálunk a puha keksznek nagyobb a keletje, mint a keménynek - a mézeseket is mindig meg kell puhítanom, mielőtt megesszük. Ezt az extra csokis receptet Ízmorzsáknál találtam, ő is "elmeháborítónak" nevezi - megjegyzem, teljesen találó módon. Nagyon kíváncsi lettem a leírás alapján és dacára annak, hogy épp csak elmúlt a Húsvét, ahol nem voltunk híján a kalóriáknak, én bizony tegnap megcsináltam.

Biztos lehet még fokozni, mert pl. sztraciatellás tábla fehércsoki az egyik, ami benne van és az nem olyan nagyon jó, de például az ecuadori 70%-kos csokilencse valami egészen kiváló benne. Ja, és most margarint használtam, helyette is inkább finom vajjal dukálna. Lehet, hogy a sütési időt is 1 perccel növelni fogom, mert egy pici lehet keményebb is akár.
Szóval, Ízmorzsák, köszönet érte! :-)

A szárazanyagok - ezeket összeszitálom:
2,5 dl liszt
1 tk szódabikarbóna
1 csipet só
0,8 dl cukormentes kakaópor

és a lágyak, amiket habosra kikeverünk:
10 dkg vaj
1,2 dl barnacukor
0,8 dl porcukor
1 tojás
1 kk. vanília aroma
1 tk instant kávé

ezt a két kupacot hirtelen mozdulatokkal összekeverjük és beletördelünk 2 tábla (2*10 dkg vagy ugyanennyi csokilencse) csokit. Ezeknek a minőségén ám nagyban múlik a kekszé is!

Sütőpapírra diónyi halmokat helyezünk, vizes ujjal ellapogatjuk és 180 fokos sütőben 8 percig sütjük. Utána levegőn még száradni kell hagyni. Puha marad, nálunk imádta mindenki. Különösen a csokilencse ok bele, ahogy hűvösen szétolvad a számban, mikor ráakadok.



2012/04/03

habcsókos-csokis kalács

Szép Húsvétot és élménydús családlátogatást kívánok az Olvasónak!



A főzés-sütésben számomra a legnehezebb az időbeli tervezés. Hogy ne a napsütés alatt legyünk a konyhában, hogy otthon legyek, mire megkel, hogy a hangosabb gépek ne akkor zörögjenek, amikor a gyermek alszik és épp legyen otthon persze minden hozzávaló. Nem egyszerű ez, kérem.
A mai napon minden egybeesett, ezért én ma, kedden tálalom a húsvéti kalácsot. :-) Hétvégére elutazunk és jobb előre ünnepelni, mint utólag.

Recept:

60 dkg finomliszt
5 dkg cukor
3/4 tk. só
2 dkg friss élesztő (vagy 7 g szárított
180 ml tej

100 g olvasztott vaj
1 tojás sárgája
1 egész tojás
60 ml víz(vagy amennyit felvesz a tészta) legvégén adagold hozzá

A cukrot, élesztőt langyos tejben elindítom, majd mindent be a dagasztógépbe, kivéve a vizet. Ezt érdemes közben hozzáadni, lehet, h nem kell mind. Duplájára kelesztem. Majd kétfelé osztom, egyenként téglalapokká nyújtom, megtöltöm, feltekerem, körbeigazítom és másodszor is kelesztem 30 percet. Eztán már lehet is sütni. 180 fokon 30 perc.

A töltelékhez:
3 fehérje
1 csipet só
10 dkg cukor - ezekből kemény habot verek
majd a szóráshoz: csokik, aszalt gyümölcsök is lehetnek, mák, dió, ilyesmi. Nálam csokilencse és reszelék, valamint a második kalácsba cukros mák

És a részletek:

a szinte keményre felvert habot szétkentem a tésztán és megszórtam fahéjjal, majd csokilencsével, reszelékkel. (a másik kalácsot cukrozott, darált mákkal)



Feltekerve, körbe igazítva. A második kelesztés közben a vágatok szépen nyílnak, a tölteléknek esze ágában sincs kifolyni:

és megsülve jól látszik, hogy a tészta levegős, a habcsók barnára sült a vágatban és a csokilencsék megolvadtak a tészta belsejében:


Sütése 180 fokon történt, 30 perc alatt. Mikor betettem sülni, után-spricceltem kétszer-háromszor kis vizet. Sülés után rácson szellőztettem, majd megkentem a tetejét cukros vízzel, hogy csillogjon.
Receptforrásom: limara
Kisfiam persze nem várta meg a "hivatalos" kalácsszegést, hanem igényt tartott az első szeletre:



2012/03/31

pettyes folyami pisztráng


Karácsonykor ő volt a főétel, de kevésbé ünnepi alkalmakat is nagyszerűen feldobhat ez a halétel. Mutatós darab. Érdemes jó minőségű halat venni, lehetőleg egyenesen a termelőtől.

Kezdjük az egyszerűvel, sima főtt rizs volt a köret, én bő vízben, olaszosan szoktam főzni.
A gombamártás vargányából készült. Ezt mélyfagyasztva vettem ünnepek előtt, nem olcsó, de nagyon ízletes és a fagyasztóban még mindig van belőle, pedig már egy-egy darab húsleveseket is ízesített és a mai gombalevesbe is került kettő, csak ízesítésnek a csiperke mellé. Szóval gazdaságos luxus. :-)

A gombamártásom. Vajon kevés hagymát pirítottam. Majd szalonna aprón, fokhagyma és a gombák félbevágva. (Elég aprók) Összepárolom, ízesítem sóval, borssal, borókával. Ha puhák, mehet egy kis tejszín és egy utolsó összeforralás.

Na és a pisztráng.Tisztítva, félbevágva kaptuk. Belsejébe halfűszer keverék került bedörzsölve és 2-2 szelet bacon. A külsejét beirdaltam, bele fokhagymák, kívülről só és bors bőven. Sütőben sütöttem ki, kb. 40 percig alufólia alatt, majd a grillfokozattal rápirítottuk a tetejét, hogy ropogjon.




2012/03/19

paprikás kifli

ma tisztára paprikás hangulatban voltam - készült lecsó, paprikás csirke és ráadásul paprikás kifli is. Elmondanám, hogy rég ettem ilyen jóízűen: a frissen kisült kiflit mártogattam a lecsós lábosba, hmmm, nem látta senki. Valami isteni lett mindkettő!


Reggeli alatt hamar megdagasztattam a tésztát. Egy evőkanál igazi bajai paprikától (házi) ilyen csodás színe lesz. Én nem közvetlenül a hozzávalókhoz kanalazom, hanem a folyadékban oldom fel, így könnyebben elkeveredik.

Paprika nélkül is érdemes lesz ezt a kiflireceptet megsütni, mert gyönyörűen foszlik! Tetejére darabos sót és köményt szórtam. Kisfiammal nyújtottuk, formáztuk, hát azt látni kellett volna! Csudára élvezte!

A tészta Limara után:

20 dkg öregtészta
50 dkg kenyérliszt
2 dkg élesztő
1 tk cukor, 1 ek pirospaprika, 2 tk só
2 dl tej
2 ek tejföl
3 dkg vaj

Ezeket mind beteszem a dagasztógépbe és kb. 10 perc alatt ruganyos tésztát gyúrok. Kelesztem duplájára, 10-12 felé osztom golyókká. Pihen egy kicsit. Majd golyónként oválisra nyújtom, vékonyra, feltekerem és kiflire formázom. Sütőzacskóba teszem, megszórom sóval, köménnyel és megint a duplájára kelesztem. Én két szinten sütök egyszerre, az alsó mindig tovább kell hogy benn maradjon. A sütés 15-20 perc 220 fokon.



2012/02/07

fonott fehérkenyér


Ez a Limara jól megtréfált engem! Gyanútlanul megsütöm a scali receptjét, és este 7 után "kénytelen" voltam frissiben 3 szeletet is befalni belőle, puha vajjal a tetején! Huh, de finom! Omlós-foszlós, de nem kalács, isteni szezámíze van és a héja, nos, az nagyon ropog.

Az öregtésztás változatot sütöttem meg.

25 dkg öregtészta
28 dkg kenyérliszt
2 tk porélesztő
2 ek tej
2 ek olaj
1,5 tk só
csipet aszkorbinsav
1,6 dl víz

a dagasztógépben egyneműre ügyködöm és kétszeresére kelesztem. 3 gombóccá formálom, egyenként rudakat sodrok belőlük. Vizes kézzel átsimogatom a rudakat és szezámmagban megforgatom - ragad, ahova ragad. Majd sima hármas fonással összefonom, átültetem sütőpapíros tepsibe és ismét megkelesztem, megtámasztva a két oldalát.
200 fokon 35 perc körül sül ki.



2012/01/31

fahéjas kalácsgolyók





Gömbös süti, ahogy a kisfiam hívta. Olyan, mint a Ferdinánd kalács és mikrózva harmadnap is puha-finom. (ma a fagyasztóból vettem elő és vanília sodóval a tetején fogjuk ebédre megenni.)
Az ihletet ezúttal sajtkukac adta a majomkenyerével. Remek kis recept, köszönet érte! Nem egy diétás darab, de ez előfordul a legjobb kajákkal is...

hozzávalók:
500 g búzaliszt
1¼ bögre tej
1 zacskó porélesztő (7g)
1 tk só
5 ek cukor
5 ek olvasztott vaj
1 tojás

ezekből szép tésztát dagasztatok a gépemmel és megkelesztem. Ezután diónyi golyókra formálom őket és a következő keverékben megforgatom. Először olvasztott vajban, utána egy fahéjas-cukros keverékben.


a fahéjas-cukros mázhoz
110 g vaj
2 tk fahéj
1¼ bögre barnacukor

Sütőpapírral bélelt tepsiformába egyenként szépen belerakosgatom, egymásra is mehet, ahogy kijön a lépés, mégegyszer kelesztem és megsütöm. 180 fokon 40 perc.



tortilla kukoricalisztből


a világ legegyszerűbb uzsonnája, frissen sülve remek. Egy tortilla lepényke, amihez csak só, liszt és víz kell. Ezúttal kukoricalisztet és sima búzát kevertem, kis só még és víz hozzáadásával  félkemény tésztakupacot gyúrtam pár perc alatt. A vizet folyamatosan adagolom, csorgatom, úgy, hogy először csak egy ujjammal oszlatom a lisztben, hogy ne ragadjon rá mindre. Majd mikor jobb állagú, a tenyeremmel is beszállok a műveletbe.

A tésztát pihentetem fél órát, nagyjából körökre nyújtom vékonyra és olaj nélkül, serpenyőben foltosra, barnásra sütöm mindkét oldalát. A sütés befejeztével vajjal vékonyan átkenem, a felére juhtúrót kenek és aprított salátakeverékkel jól megpakolom. A másik felét ráhajtom, ilyenkor még meleg, szépen hajlik. Ha magokkal i megszórjuk, az jót tesz neki, ilyenkor érdemes a túróra szórni és kicsit belelapogatni, hogy evéskor se hulljék szanaszét.



répás, diós kuszkusz

a lejegyzésekre és főleg a fotózásokra mostanában kevesebb időm maradt, így történhetett, hogy lemaradtatok a szarvas steakemről, amihez kolbászos kuszkuszt kínáltam köretnek. Nos, ebből a kuszkuszból, illetve még az ízesítetlen állapotából maradt mára, amiből most elkészült ez az egészséges kis köret.

fél vöröshagyma
kis olívaolaj
édeskömény mozsárban törve
dió mozsárban törve
meat masala fél kiskanállal
gyömbérpor fél kiskanállal
csíkra reszelt 1 db répa


a hagymát olajon félkészre pirítottam, hozzádobtam az édesköményt a dióval, ezzel is pirult, majd rá a masala, gyömbér. Kicsit később a répa és szinte azonnal hozzá a kész, puha kuszkusz és ezeket jól összeforgatom. A répa oly vékonyka, hogy külön nem is kell párolni, így roppanós, friss íze és állaga lesz. Újramelegítésnél egész kevés víz mehet bele, hogy ne száradjon ki. Isteni!.

2012/01/11

májas húspástétom fácánnak melléből

egy húslevesnek igazi mély ízeket ad a fácán, de a melle húsa száraz, ezért az most sem fogyott el. Kár lenne érte, nosza, ledaráltam. Hozzákevertem kenőmájast, tejfölt, vajat, aprított lilahagymát, némi medvehagymás mustárt, majd sóval, borssal, citrommal kiegyenlítettem az ízeket. Nehéz egy kenőkrém esetén az arányokról írni, mivel ez menet közben derül ki - kicsit még ebből, kicsit még abból kell. A lényeg, hogy egy puha, kenhető és egyenletes állagú krémet varázsoljunk belőle.


Ezek a kenőkrémek pirítóson a legfinomabbak, én olajbogyót eszegettem mellé, parmezánforgácsokkal.


2012/01/06

tavaszi saláta az újévben

jó, én nem mondom, hogy összességében ez olcsó, de a finom hozzávalók miatt az összhatás tökéletes is! Friss ízekre vágytam ma délután, ráadásul reggel a zöldségesnél kivételesen szép petrezselymet is kaptam, és ugye az milyen egészséges is - szóval, eldöntetett.

hozzávalóim:

salátalevél keverék (bolti)
1 kis paradicsom
2 szár petrezselyem levelei (ettől csuda friss íze lett)
pirított dióbél egy kevés rámorzsolva
fekete olíva (Kalamata- hú, de jót nyaraltunk ott régen!)
parmezán (parmigiano reggiano) forgácsokban
szezámmag, lenmag, só, bors
egy félcsipet szárított narancshéj

fentieket értelemszerűen aprítom és összekeverem olajjal (omega 3-6-9 keverék, Vom Fass - az utolsó cseppeket használtam el rá) és némi köménymagolaj

Tedd vidámmá kis környezeted 2012-ben is! Ez az én kívánságom az Olvasónak.


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...