2011/12/02

házi trüffel -kedtem

Az ajándékdobozba ma ezt a négyféle ízesítést pakolom. A külseje is más és más, hogy könnyebben lehessen válogatni belőlük. Mogyorókrokanttal díszítettem a mogyorókrémeset, a marcipángolyós az csokireszeléket kapott a tetejére, a karamellás pedig tejcsoki bevonatos. És a legszabályosabb golyócskák gesztenyések.
Most nézd meg, hogy milyen omlósan finom lett! Kicsit elölhagytam az asztalon, megolvadt:



a gesztenyést  simán gesztenyemasszából golyóztam és aztán bevonóztam ét- és tejcsokival. Legközelebb érdemes a gesztenyekrémet is kikeverni mással, így elég tömény. :-)

a mogyorókrémes trüffel bolti mogyorókrémből való, jobbik fajtából, magas mogyorótartalommal. Ezt borítottam a marcipánnal, majd a külső borítás. Ez Mozart kugel-ízű.


a marcipános trüffel egy pici golyó marcipán, körötte csokikrém, aztán a borítás
(a marcipán: az aprítógépbe került 10 dkg mandula, majd 7 dkg porcukor. Ehhez a keverékhez hozzáadtam 1 kupica rumot és némi vizet és kézzel összedolgoztam. Alufóliába csavartam és a hűtőbe tettem, sokáig eláll. Lehet ételszínezékkel bármilyen színűre gyártani. )

 (a csokikrém: 20 dkg étcsoki, 1 dl tejszín, 5 dkg vaj, rumaroma)

a karamellkrémes trüffel pedig a házilag készített karamellkrémből kiskanálnyi a csokikrém belsejébe, és úgy burkoltam.
(a karamell: Tubusos sűrített tej kell hozzá mindössze, meg három óra. A tubusból egy üres befőttesüvegbe nyomom a tartalmát, bezárom és kis lángon egy vízzel teli lábasban karamellizálom. A lábasba annyi vizet tégy, hogy a sűrített tej szintjénél kicsit magasabbra érjen és fedd le. Lágy krémes jódolog lett belőle.)

A burkolata mindnek jóféle étcsokoládé gőzön felolvasztva, abba hempergettem meg őket.


Egyenként papírkapszlikba majd a díszdobozba került. Így elsőre 30 darab lett, a bevonáshoz 3 tábla 100 gr-os csoki kellett!




2011/12/01

mozart golyó / bonbon / kocka


elérkeztünk hát ide is! Gyártom a pralinéket, bonbonokat, az elmúlt hetekben 8-10 féle ízkombinációt gyűjtöttem, ezeket mind ki kéne ám próbálni. Az ajándékcsomagok részei lesznek, így biztosra kell mennem. Elsőként a Mozart golyó kísérlete történt meg, tanulva bonbonmániától. Kockásítva.

Marcipán, csoki-ganache, mogyorókrém kellett hozzá csupán, meg bevonócsoki. No meg a legendás türelmem...

A marcipánt házilag készítem, leírása itt. Ehhez 10 dkg mandulából készült mennyiséget használtam. A mogyorókrém ezúttal bolti, a csoki-ganache pedig 10 dkg csoki+ fél deci tejszín+ kis vaj+kis reszelt narancshéj.

A marcipán masszát kinyújtottam két téglalappá, a dobozom volt a méretezés alapja. Vigyázat, nehezen nyújtható, szakadozik, néha foltozni kell. De miután úgyis csoki fedi majd, nem érdemes feladni...

Az egyik kinyújtottat a doboz aljára fektettem sütőpapírra, majd mogyorókrémmel megkentem, áthűtöttem. Majd rákentem a csokikrémet is, megint áthűtöttem. Végül finoman ráborítottam a másik nyújtott marcipánt. Pisztácia reszelék még nagyon hiányzott belőle, ez most nem volt itthon sajna.

Miután jól megdermedt minden, olvasztott csokiba mártogattam és roppanósra hűltek a hűtőben. Ezúttal nincs díszítés rajta, olyan hamar eltűnt...



Gombapaprikás bajai hallé-tésztával

vicces dolog ez a száraztészta. Annyira nem mindegy, hogy milyen ételhez milyen formájút választunk! Érdekes, hogy ugyanabból a tésztából egyszerűen másnak érezzük az ízét, ha szélesmetéltnek, ha csillagtésztának, ha pennének, stb. formázzák. És minden ételnek ráadásul megvan a "szokásos" tésztaformája - melyikhez mi illik. Például a bajai halászlébe az az apró, 5-6 cm hosszú kis hasábokra darabolt gyufatészta. Most éppen ezt a hagyományt rúgom fel, mert ezt a tésztaformát a tejfölös-tejszínes gombapaprikás mellé kínálom köretnek.



50 dkg csiperke gomba
1 fej vöröshagyma
1 fej paradicsom
só, bors, paradicsomlé, köménymag
1 gerezd fokhagyma, pirospaprika
tejszín, tejföl
kis olaj
száraztészta

A kétféle hagymát aprítom, majd olajon megfonnyasztom. Hozzádobom a köményt és együtt pirítom. Tűzről levéve pirospaprikázom (ez a bajai házi paprika valami isteni!), felengedem vízzel, paradicsomot kockázok bele, fűszerezem és forralom minimum 10 percig. Várom, hogy hűljön kicsit, ezalatt a fél kiló gombát megtisztítom, felvágom. A félig kihűlt szószt turmixgéppel pürésítem (leszűrve is lehet, hogy a szósz szép selymes legyen, de én szeretem, ha a hagymák íze nem vész kárba, ezért inkább a turmix) és a tűzre visszatéve a gombákat puhára párolom benne. Lehet utóízesíteni, főként sózni kellhet, ha szükséges. 2 ek tejszínt kikeverek ugyanennyi tejföllel és az egészet besűrítem és összeforralom.

Bő vízben kifőzöm hozzá a bajai halleves tésztát és várom a zajos sikert. Jó étvágyat! (azt senki nem állítja, hogy ez egy jó fotó, de a mai fényviszonyok közt ilyenre tellett...)

2011/11/26

kenyér teljeskiőrlésű búzával


Annyira szeretem ezt az alapvetően rozskenyér receptemet, hogy azt gondoltam, semmi baj nem lesz, ha a rozslisztet tk búzára cserélem. Nem is lett baj, ellenben egy nagyon finom kenyérke.

a recept:
a dagasztóba tétel sorrendjében: 2,5 dl víz
2 tk só
2 ek joghurt (igaz, most tejföl volt csak)
2 ek olaj
csipet aszkorbinsav
1 tk barnacukor
20 dkg öregtészta
10 dkg tk tk búzaliszt
40 dkg kenyérliszt bl 80
1,5 dkg élesztő

magok, pelyhek tetszés szerint 4-5 ek-val. Az én változatomban 2-2 ek lenmag, pirított szezám, fekete hagymamag jutott. Valamint 2 ek burgonyapehely.

Kétszeresére kelesztettem, formáztam hosszúkenyérnek, majd mégegyszer kétszeresére kelt, immár a sütőlapon. Liszteztem a tetejét, bevágtam,  majd 200 fokos sütőben 40 percig sült. Hűlés után szeleteltem és fagyasztottam, persze pár szeletet megkóstoltunk...

mézes advent első vasárnapjára


advent első vasárnapjára szépen rendben kisültek az első mézeskalácsok. A fő tematika az állatok - a gyermek kedvéért -, de fel lehet fedezni itt-ott a karácsonyi motívumokat is. A tavalyi tésztán nem érdemes változtatni. A tészta nem is ragad annyira, mint gondolnánk, én fakanállal keverem egészen míg összeáll és ekkor még kézzel gyúrom kicsit. Hűtőben meg kell pihentetni, legalább egy napot!

Érdekes tapasztalat, hogy tavaly akácmézet használtam, idén vegyes virágmézet. Nos a tavalyi jóval édesebb méz, a következő sütéshez megint azt választom, mert így túlságosan dominál a mézes fűszerkeverék íze, és nincs, ami "megtámassza" az erőteljes ízét.

A képen a fiam kedvenc figurája (még írókázás előtt). Felismerhető, nem?

13 dkg méz és 10 dkg vaj (vaj, nem margarin)
ezt mikroban összeolvasztom, langyosra hűtöm.

17 dkg porcukor, 2 egész tojás, csapott tk szódabikarbóna és 1/3 zacskó kész mézesfűszerkeverék
ezeket turmixban összeaprítom.

A két cuccot összekeverem fakanállal és 50 dkg liszttel tésztává keverem, gyúrom. Nem lesz kemény. Mehet a hűtőbe, egy napra, két napra, ahogy kijön a lépés. Sütése: 180 fokon 8-12 percig. Az első tepsi után már a színe alapján látod, h mikor jó. Függ a vastagságától és a sütési módtól is, én nem légkeverem.


Ebből a mennyiségből 4 tepsi kis forma lett, lazán elhelyezve.

karalábéfőzelék másképp

Nálunk a főzelékek kedvelt kaják, próbálom változatosan készíteni és persze rántás nélkül. Megosztom a mai ebédünket is, ez egy extra karalábéfőzelék, szép színes is! (mondjuk ezt a férfiszakasz nem értékelte....)


2 fej karalábé
1 fej vöröshagyma
2 répa
2 kisebb puha paradicsom
babérlevél
borsikafű
alaplé

A répát és a karalábét kb. egyformára felkockázom és felteszem főni a fűszerekkel és a fej hagymával. Mikor puhára főtt, kiveszem és egy turmixba teszem a fej hagymát, a paradicsomot és a többiből is egy keveset, inkább répát. A babérlevelet eltávolítom. Összeturmixolom kis lével, szép narancssárga a püré és visszatöltöm a főzelékbe, némi tejet még öntök hozzá és jól összeforralom. Ha kell, még sózom. A hagymától finom fűszeres lesz az íze!

2011/11/24

ropogós harcsafalatok sajtmártással

ezt a jópofa halételt sütőben kell megsütni, szép pirosra. A tálcát sütőpapírral kibéleled, ráfekteted a halszeletkéket,  -kockákat  és 200 fokon ropogósra sütöd. Érdemes jó sötétre.

Kezdet. A harcsát kockákra vágom, olvasztott vajban megforgatom, majd egy panírkeverékben bebundázom. Ennyi. A keverékben van persze a lényeg!

Chipsmorzsa (jó sós, csipős vagy paprikás), én darálóban egyszerűen megőröltem, kevés zsemlemorzsa (ez el is maradhat), só, bors, bőven reszelt  (parmigiano reggiano) parmezán és szezámmag. Krumplikörettel és joghurtos-tejfölös mártogatóval ettük.


40 perc alatt készült el. Szóval a harcsa nem csak paprikásnak jó.

2011/11/21

joghurtos padlizsánsaláta

Bármely blog emlékezik meg a Szerájról, a joghurtos padlizsánt ki nem hagyná senki!  Nekem is az a kedvencem ott - mindig kérek belőle. Remélem, a legutóbbi alkalommal csak rossz napja volt az étteremnek, mert a színvonala elmaradt a megszokottól. Pedig ez az erőssége - azonos ízek, azonos minőség. Itthon nem is egyszerű reprodukálni. Én most nekirugaszkodtam és tökéletes lett!



Egy padlizsánt megmostam, a két végét  levágtam és héjastul apró kockákra vágtam. Olajos serpenyőbe dobtam és jól átpirítottam, közben sóztam és két löttyintés citromlevet kapott meg bőven oreganot, édesköményt, borsot. Fedő alatt megpároltam. Közben a maradék kefírhez kis tejfölt kevertem, egy gerezd fokhagymát belezúztam, sóztam. Mikor kihűlt a padlizsán, összekevertem és a hűtőben ért össze.


kukorica krémleves


Konzerv kukoricából készítem, amit alaplében felteszek a tűzre és puhára főzök. Szerecsendió, kis kardamom, bors. Hozzáforralok tejet 2 dl-t és némi tejszínt. Ez utóbbi akár el is maradhat, ha számoljuk a kalóriákat.

Botmixerrel pürésítettem, néhány szemet azért meghagyva benne. Ez viszonylag könnyű, mert a botmixerem valahogy elég nehezen viszi a kukoricaszemeket.. A tetejére egyáltalán nem egészséges, ámde annál szebb és ízletesebb dolgok kerültek: pirított bacon (ezt lehet simán mikróban zsiradék nélkül, ropogósra) és két-háromfalatnyira szelt vékony kenyérszelet, pirítva.

2011/11/11

töltött lepények - paratha kelt tésztából


Hozzávalók:
50 dkg liszt
2 dl víz
1 dl tej
2-2,5 dkg friss élesztő
3 ek olaj
1,5 tk só

tölteléknek krém, sajt, tejföl, sonka

dagasztógéppel pizza keménységű tésztát dagasztatok. Fényes, ruganyos, keményebb és mindössze fél órára nyugodni hagyom.
Addigra kitalálom, hogy mivel töltöm meg. Igazi jó maradékfelhasználós recept. Sonkák, sajtok, májkrémek újjászületnek benne. Én most háromféle ízesítést készítettem. Egy humuszost, mert még volt a legutóbb készítettből, egy háromsajtosat és egy sonka-sajtosat.
Az indiai lepénykenyerek ihlették ezt, krumplis parathát már én is csináltam. Az a fajta élesztő nélkül készül, kevert tk lisztekből és miután megtöltötted és összezártad, még a nyújtófával tovább kell nyújtani, ez a része nem egyszerű. De finom, ropogós és kiadós étel lesz belőle. Mártogatni vagy csak úgy magában is elvan. Holnapi utazáshoz uzsonnának készítettem én most el kelt tésztából. Kevés az időigénye.

Szóval a fél óra letelt, 8 egyforma gombócot formázok jól belisztezett deszkán. Ismét pihentetem tíz percig kb. Majd egyesével vékony körré nyújtom őket és kezdem megtölteni. Mindegyik töltelék alá egy kanál tejföl szétkenek, majd ráteszem a belevalót, majd egy másik vékonyka körrel lefedem. Széleit összecsippentem, lenyomkodom és száraz de forró serpenyőben foltosra sütöm. Picit lehet odaégetni is, javára válik. Alányúlva jól meg lehet fordítani a töltelék ellenére is.

Kihűl, felcikkezem, lehet kóstolgatni.

2011/11/08

Télapós dekorációk - nem ehetők!


Csak pár lap színes karton kellett hozzá, meg egy régi jó sablonfüzet. Készülünk a Télapós dalokkal és könnyebb, ha a szobácskában képhez is lehet kötni a szövegeket. Ezek a 3D-s sablonok jópofák és elkészíthetők. Az alsóban még a Mikulás lábnyoma is látszik...



narancsos kuglóf

főpróba Karácsonyra. A forma szilikon, 22*11 cm. A tészta mennyisége határeset- elbírna egy nagyobb formát is, és akkor nem nő ki belőle annyira. De szép, levegős-szálas tészta lett, a héja szépen sült és a vágott képen látszik, hogy vastag is. Ahogy a nyers tésztát összetekered, keletkezik egy tésztavég, amit érdemes úgy forgatni, hogy a forma belső felére tekeredjen, így nem látszik majd kívül, mint nekem.
Én most nem kevertem bele kakaót, érezni akartam csak a tészta ízét, de szép mintás lesz, ha a tészta egyik fele kakaós. Ki fogom ám próbálni.



A házi gyártású narancshéj reszelék  világbajnok lett benne, olyan szép átható az íze! 2 tk ment bele, de lehet 3 tk-val is. Vaníliát még elbírna, ünnepekre az aroma helyett egy bourbon rudat fogok kaparni. Langyosan ettük, én bodzalekvárral, tejeskávéval.

Elkészítési idők:

ma kisfiam miatt 5:50-kor keltünk, a tészta fél7-re készen állt. :-) 2 óra múlva megkelt és formáztam, majd újabb egy óra és szinte kikelt a formából. Sütés 43 perc volt 180 fokon. Formában hűlt ki, egy óra múlva szegtük meg.

A tésztához kellett:

50 dkg liszt
2 tojás
1,5 dl langyos tej
10 dkg porcukor
15 dkg olvasztott vaj
3 dkg felfutott élesztő
csipet só
vanília kivonat
2-3 tk reszelt narancshéj
5 dkg mazsola

A fentiekből (kivéve mazsola) tésztát gyúrok és megkelesztem. Szétlapogatom egy téglalappá, megszórom mazsival, hosszanti oldalán félbehajtom, megint megszórom mazsival és feltekerem, mint egy beiglit. A formába illesztem, a hajtáséllel befelé. Ekkor a formám feléig ért, de egy óra múlva emelgette a konyharuhát, amivel letakartam... 180 fokra melegített sütőnek 43 perc kellett, hogy szépen megbarnuljon, én az első 10 perc után fóliával letakartam a tetejét.



ui.: harmadnapra igen megszikkadt, igazándiból aznap a legjobb, de kis mikrózással (egy szelet 8-10 mp-re) olyan puha lesz, mint első nap.

2011/11/04

előkészületek adventre - házi marcipán, narancshéj reszelék és házi karamell

Nincs mese, megkezdődött az édességekre való sűrű gondolkodás, ahogy beléptünk a novemberbe. Tavaly nagyon sok jó élményem volt ezzel, a házi pepecselés és a végeredmény igazán megérte. Bonbonmánia-tól tanulva és biztatva nekiláttam, és örültem neki nagyon. Idén még csak előkészülök.


Legyártottam a narancsreszeléket (fotón). Ez sok mindenbe jó, reszelt csokihoz keverni, marcipánba keverni, narancskrémet készíteni, bonbont díszíteni, bonbont forgatni bele- szóval kell hogy legyen itthon. Amúgy is beköszöntött a facsart narancs időszaka és a kipréselt félgömb héjakat sajnálnám is kidobni. Így a facsarás után vékonyan levagdosom a héjat, sütőben alacsony fokon kiszárítom keményre őket. Ezután ledarálom az aprítóval, még kicsit szárítom és mehet az üvegbe.

Elkészült az idei első rúd házi marcipán. Szép marcipán-fehér színe lett, mert szeletelt pucolt mandulából készült (héjasból is ugyanilyen finom csak sötétebb lesz). Az aprítógépbe került 10 dkg mandula, majd 7 dkg porcukor. Ehhez a keverékhez hozzáadtam 1 kupica rumot és némi vizet és kézzel összedolgoztam. Alufóliába csavartam és a hűtőbe tettem, sokáig eláll. Lehet ételszínezékkel bármilyen színűre gyártani. Én a mandula mellett dióból is szoktam marcipánt gyártani.

És készítettem karamellát is. Ez nagy szám, én még nem csináltam itthon. Tubusos sűrített tej kell hozzá mindössze, meg három óra. A tubusból egy üres befőttesüvegbe nyomom a tartalmát, bezárom és kis lángon egy vízzel teli lábasban karamellizálom. A lábasba annyi vizet tégy, hogy a sűrített tej szintjénél kicsit magasabbra érjen és fedd le. Lágy krémes dolog lett belőle, jó lesz bonbonba, ahogy ráharapok majd a csokikéregre és belül meg folyik. Hmmm.



harcsapaprikás túrós csuszával

Magyarországon a kifogott szürkeharcsa rekord súlya 113 kg! Egy darab harcsáé. Durva. 230 cm hosszú!! Az már egy szörny! Amiből én halhúshoz jutottam, az 52 kg-ot nyomott, pár napja fogták. Szerényen csak 3 kg-ot vettem belőle, mert a hűtőszekrény, ugye. Egy kis részéből (70 dkg körüli, egy szelet a derekából, 6 cm vastag) ma háromszemélyes harcsapaprikás készült.


A halhúst diónyi méretűekre felkockáztam. Hagymát, fokhagymát aprítottam, paradicsom, paprika kis darabokra.
Egy füles serpenyőt forrósítottam és a baconkockákat megpirítottam rajta. Majd a hagymát és fokhagymát is üvegesre pirítottam hozzáadva kis olajat is. Eztán só, bors, pirospaprika, majd a halkockák és úgy 10 percig pirult. Ekkor már csak rázogatni érdemes, hogy a hal ne törjön össze semennyire sem. Ekkor adom hozzá az apró paradicsomot és paprikát és fedő alatt még 15 percig rotyogtatom. A zöldség finom levet ereszt, halászlékocka nem kell bele és víz sem. Kicsit hagyom állni, mielőtt megesszük.


2011/11/03

dagasztás nélküli kenyér mégegyszer


Sokáig eláll, az állaga szinte egyáltalán nem változik, hanem a végén megpenészesedett. De ez úgy egy hét után volt. :-)

Korábban ugyanezen recept alapján már gyártottam egyet és hasonló minőség. Az nagyon lágy volt, ott formázás nem jött szóba, ez jobban sikeredett.

3 csésze liszt
1,5 csésze víz
púpos tk só
7-8 gr friss élesztő

összekutyultam a fentieket, dagasztani nem kell, hanem félretenni, én 18 óráig hagytam kelni. (ebéd utántól másnap reggelig). Agyonlisztezett deszkára borítottam, mind a négy felét középre hajtottam, megfordítottam és megint kelesztettem két órát.
A legforróbb sütődet vedd elő és az edényt is forrósítsd elő. Aztán bele kell huppantani a lágy tésztát, és 30 percig fedve, majd 20 percig fedetlenül megsütni.

Nincs benne zsiradék, de olyan fényes-zsíros a beljese, minden luk a helyén van, a héja meg inkább puha, mint ropogós.



humusz



Szívesen veszem, ha megírja valaki, hogy a csicseriborsó főzelék miben más, mint a humusz. Én ugyanis ma ebédre köretként ettem és így is isteni!  Maradt még bőven pirítóshoz, pitához - akkor majd humusznak fogom hívni...

Egy teljes napon át áztattam hideg vízben a borsót, aztán szódabikarbónás vízben (1 tk ) feltettem főni. Ez milyen büdös! Mint valami vadhúst főznék, huh. Nade szűk óra alatt krémpuhára főtt, leszűrtem, mixeltem.
Reszelt fokhagyma, szezámmag, só, bors bőven kellett bele, elsőre, natúran nem jó íze volt, és szezámmagolaj is bőven. Így már finom.



2011/11/02

házi hamburger

nagyon készültünk rá. A belvárosban nőttem fel, és annak idején a "Felszab" téri hamburgeres az elsők között volt Magyarországon. Útba esett. Emlékszem, tiniként sokat röhögtünk a hotdog-gépen, ahogy a rúdjaival díszelgett a bódé ablakában. A környéken mindennek hamburgerszaga volt. ( Tényleg, el kéne sétálni arrafelé, hogy megvan-e még...)  Szerettem, ahogy a sok hozzávalót futószalagon végigdobálják a hatalmas zsemlékbe. Fene sem gondolta, hogy egyszer még magam sütöm a zsemlét is hozzá!


A hamburgerzsemle tésztája Limarától való. 9 db zsemléhez kellett:

60 dkg liszt (50 bl80, 10 félfogós)
2 dkg élesztő
2 dl langyos tej
1 tk só, 2 ek cukor
2 ek olaj
1 tojás
10 dkg joghurt
tetejére vizes tejföl

A fentieket a kenyérgépemmel kevertettem és kelesztettem össze, kb. másfél órát vett igénybe. Duplájára kelt, szép fényes tészta lett, kiomlott a tartályból, ahogy borítottam. 9 felé szedtem kis darabokra és lefedve 10 percig pihentettem. Majd a jól bevált körkörös alágyűröm mozdulatokkal elkészültek a zsemlék. Letakar, pihentet legalább fél órát, hogy megint duplájára keljen. Lekentem a tetejét a tejföllel, mert a tojás az bizony elfogyott és 180 fokon 18 perc volt. Rácson hűlt egy órát, aztán szeltem ketté. Mondtam, hogy 9 darab lesz belőle?


A belevaló húspogácsa:


fél kiló marhahús darálva (ebből 4 szelet pogácsa lett, de nyugodtan lehet 8 szelet is, annyira sok és vastag - rajtam ki is fogott)
fokhagyma, vöröshagyma, oregano
só, bors, paprikamagolaj - ízlés szerint
igen, tojás nincs benne!

Összeszerelés:

1. a még meleg húspogácsára egy-egy szelet cheddar sajtot borítani, hogy ráolvadjon. (ez a Felszab téren a mikróban ment, nagyon csilingelt, mikor elkészült...)
2. lilahagyma, paradicsom szigorúan karikákra
3. csalamádét, salátát, öntetet elővesz
4. bacont megpirít
5. zsemlét félbevág és megpirít a belső felén.
6. tornyot halmoz tetszés szerinti sorrendben. Az autentikus: alulra a salátát, paradicsomot, hagymát, rá a husit, sajtot, bacont, öntetet


Jó étvágyat hozzá!

2011/10/31

dám combja szeletben, steakkrumplival

jó, jó, tényleg nagy szerencse, hogy ilyen könnyen hozzájuthatok a vadhúshoz - ha már lehet, ki is használom a lehetőséget. Hozzáértők azt mondják, hogy a dám húsából mindenféle húst lehet készíteni - csirkét, disznót, szarvast :-) - szóval olyan puha és inkább semleges, nem sötét a húsa, mint a vadaknak. Mi nagyon szeretjük.

Az ebédhez:
egy centi vastag dámszeletek, 75 dkg kb. (4 személyes vendégségre készült és másnap még hárman jóllaktunk belőle), húspuhítóval bedörzsölve és dijoni mustárral megkenegetve szeletenként.

egy éjszaka pácban állt:
olívaolaj, vadfűszerkeverék, feketebors, oregano, jó sok fokhagyma megtörve. A savasság okán vagy bor vagy borecet 1 evőkanállal. 1 ek cukor. Ezt összeráztuk és zárható tetejű dobozban belehelyeztük a szeleteket és jó éjszakát.

Sütése: fokhagymás kacsazsírt teszünk egy tepsibe, hozzá még félbevágott fokhagymákat, bele a husikat és a páclének a sűrűjét rászedegettük a tetejére. Alufóliával lefedtük és 130 fokon másfél órán át sütöttük. Legkorábban a sütés kezdetén szabad csak megsózni, de legjobb, ha akkor sem. Mi pár szelet füstölt sós szalonnacsíkot tettünk a tetejére, abból elég só kioldódik.

Sárgahéjú krumplit körömkefével megtisztítunk alaposan, kockára vágtunk és héjában sütjük. Fűszeres olajat keverünk (ebben lehet bors, oregano, bazsalikom, kömény, ízlések szerint) és átforgatjuk benne a krumplit. Tepsire terítem és 230 fokon legalább egy órán át sütjük, mennyiségtől függően, pirosas-égettre.

Egyetlen szomorúságom, hogy fotózni nem volt esélyem, de az íze az mennyei volt. Bátran ajánlom vendégvárónak, mert a hús és a krumpli is magában elvan, nincs olajszag semmi és jól elő lehet készíteni. Viszont azzal számolni kell, hogy mivel a sütési hőfok igencsak eltérő, ezért együtt nem lehet a krumplit és a husit sütni.

Kép helyett egy történet: Ma a környékben kirándultunk, a Gemenctől nem messze, Sötétvölgyben, toltuk-toltuk a gyerekkocsit, mert kisfiam elfáradt közben és az erdei úton egy dám-pár díszelgett előttünk. Csodáltam, hogy a nagy zaj ellenére nem messze tőlünk ugrottak át az ösvényen. Élmény volt!




2011/10/27

serpenyős máj lilahagymás petrezselyemmel

ezek az ízek felettébb erősítik egymást: római kömény, fahéj, rózsabors, lilahagyma, petrezselyem! A megszokottól teljesen eltérő karakterű egytálételt tudunk varázsolni a csirkemájból, érdemes kísérletezni vele.


a csirkemájam közel 25 dkg volt, ötöt vettem. Felkockáztam, megmostam és megszárítottam. Mozsárban összekevertem a fűszereket: 1 kk. római köményt, negyed kk. fahéjt, 1 kk. borsot, rászórtam a májra és összeforgattam. Felhevítettem zsiradékot a serpenyőben, közben felkarikáztam fél lilahagymát és ollóztam a petrezselyemről pár szál levelet. A máj pikk-pakk megsül, érdemes mindent odakészíteni.


A sistergő zsiradékba beleszórtam a már fűszeres májat, fehéresre pirítottam mindegyik oldalát, 1-2 perc mindössze, majd rászórtam a petrezselymet és hagymát és alig 10-20 másodpercig még pirítottam. Elzártam, sóztam és lefedve állni hagytam - megpárolódott kissé a hagyma is, de a máj finom puha maradt belül, nem keményedik. Ha közvetlen a tálalás előtt tudod készíteni, az még jobb, nem kell állni hagyni. Nekem újra kellett melegítenem.

Köretként basmati rizst főztem, kis petrezselyemmel, sóval, fekete hagymamaggal átforgatva. Új ízek. Finom.


2011/10/25

orange meringue pie - habos narancsos csokipite

ok, még csak október végét írunk, de már az agyam a decemberi menükön, sütiken-bonbonokon pörög. Találtam egy számomra érdekes receptet és szeretném kipróbálni, mert krémes sütiket eddig nemigen sütöttem. Ma ennek a narancsos sütinek lesz a főpróbája. Receptötlet Gingertől.



Használtam hozzá :)
1 kislábos
1 keverőtál
1 habtál
1 csatos tortaforma

bosszúság: nincs normális habverőm, csak botmixer egy csőedénnyel és ezzel-ebben nem lehet felverni a cukros fehérjét keményre. Sajnos ezért a fölső réteg kb. egyharmada a tervezettnek. Csinos csúcsos-kemény habot akartam.

a tésztájához:
18 dkg liszt
2 ek porcukor
12 dkg hideg vaj
2-4 ek víz
kakaó 1-2 ek

a narancskrémhez:
3 dkg liszt, 1,5-1,5 dkg kukoricaliszt és keményítő
15 dkg cukor
3 narancs leve és héja
4 dkg vaj
6 sárgája

a habhoz:
6 fehérje
10 dkg cukor
vanília vagy aroma
fél tk keményítő

a tésztát összerakni sem időben, sem tehetségben nem egy nagy mutatvány. Míg elpakolom az ebédet, kvázi közben összegyúrom a tésztáját és bedobom a hűtőbe.

A 3 narancsot félbevágom és a préssel kinyomom a levét. (a héját a nagy séfkésemmel leszelem kis fecnikre, hogy a fehér részéből minél kevesebb maradjon rajta, majd félreteszem megszáradni. Ez nem ehhez a sütihez kell, de készülök az ünnepi ízesítésekre, ott jól fog jönni egy kis házi aprított-szárított narrancshéj. Aprítógépben összetöröm, majd ha megszáradt, és szintén szárítom pár napig, aztán lehet eltenni.)

A krémhez kimérem a hozzávalókat  és a kislábosban felteszem a tűzre (kivéve a vajat és tojást, ezeket majd levéve a tűzről csak belekeverem), sűrűvé főzöm és félreteszem hűlni. Ezalatt sütöm meg a tésztát, 2*10 perc 180 fokon. Az első tíz perben sütőpapíron babot teszek rá nehezéknek, ezt később leveszem róla.

Minden előkészítve, jöhet az összerakás! A habot felverem a cukorral (!), a kissé kihűlt tésztára rákenem a narancskrémet, majd a tojáshabot. 10 perc alatt 220 fokon rábarnítom.


Kóstolás után tovább jár az eszem. Valahogy az összhang nem teljes. A  tésztája nagyon csokis, keserű, a krém jó narancsos-savanyú, a teteje meg édes. Na majd még kipróbálok vele valamit.

2011/10/22

csicsókakrémleves

maradt még a csicsókából pár göcsört, meg egy hatalmas sárgarépát is találtam a hűtőben. Olyan nagy volt, hogy az egyharmada sárgarépa pástétomként végezte. (reszelt répa, reszelt füstöltsajt, reszelt fokhagyma, só, bors és tejföllel krémszerűre keverve, isteni!)



Nagy gürivel megpucoltam a csicsókát, egy fej krumplit és a maradék répát. Felszeltem és megpároltam puhára 2 paradicsommal és 3 gerezd fokhagymával, 15 perc a párológéppel. Némi tejjel pürésítettem és felöntöttem fél liter alaplével és az állagától függően kapott még némi tejet is. Felforraltam és bazsalikommal ízesítettem. A tetejére erős paprikaolajat csepegtettem.

A rendelkezésre álló zöldségek szerint: ha sok a krumpi, krémesebb, ha sok a csicsóka, édesebb, ha sok a répa, pirosabb lesz.

2011/10/16

A Kenyér Világnapja


Ugyan van nekünk kenyérünnepünk augusztus 20-án, de a nemzetközi kenyérnap az a mai. Limara kedves kezdeményezéséhez én is csatlakozom.



Tegnap croissant sütöttem és olyan jól sikerült, hogy a mai kenyérnapra is ezt terveztem sütni. Már kelt a mai tészta, amikor a vendégséget lemondták, ahová vinni terveztem - mondjuk ahol ennyi gyerek van, nem is csodálom, hogy egy betegség közbejön. Helyette csökkentett gyerekszámmal hozzánk érkeztek az unokatesóék, estefelé. A tészta így egész nap a hűtőszekrényben pihent, majd 50 fokos sütőben felébresztettem 10 percig és ekkor 180 fokra kapcsoltam és pirosra sütöttem. A második tepsi croissantjaiba dejót szórtam kis mennyiségben, úgy tekertem fel.

Szellős, vajas, enyhén édes, bármilyen lekvárral is megállja a helyét egy elsőosztályú kávéházban. Sütés előtt tojással megkentem és darált mogyoróval, barna cukorral megszórtam.
Receptje itt.

2011/10/15

házi croissant 02. reggelire

azoknak, akik elkápráztatni készülnek a családot, a kedvest, stb. Van már egy bejegyzésem róla, és hát az az igazság, hogy nem is érdemes változtatni rajta. Nagyszerű érzés, amikor a hétvége reggelijén saját sütésű croissant-t tudok az asztalra tenni. Nem is szabad túlságosan gyakran, mert még megszokják...
Minden előkészület este és reggelre igazán csak a kenés és sütés marad, ami 25 perc kb., ezalatt a család pont felkel, előkészül és asztalhoz ül.

Az egyetlen különbség az eddigiekhez képest, hogy a tetejére a tojáskenés után barna vaníliás cukorban elkevert darált mogyorót szórtam, jó vagtagon. Ez sütés közben szépen rákaramellizálódik, rásül és színezi is azt.


receptje itt. szép hétvégét!

2011/10/11

burgonyás, fokhagymás cipó


ez a kenyérke sütőtökös zsemle receptje alapján készült, a tök helyett fokhagymás krumplipürével. Bőven kell keleszteni, két menetben, így lesz a legjobb. Reggel rögtön az első menet, majd késő délelőtt a második és ebéd után már lehet is sütni. Nem folyamatos munka, de időben azért nem kevés.

Először:
20 dkg öregtészta
20 dkg bl80 liszt
2 dl víz
1,2 élesztő
megdagaszt, 2,5 órát kel a keverőtálban.

Azután a fentiek, plusz:
35 dkg kenyérliszt
2 tk só
1ek olaj
10 dkg püré kihűlve (2-3 szem krumpli, 1 gerezd fokhagyma)
1 dl natúr joghurt

megdagaszt, kerekre formáz, majd sütőpapíros sütőlapon kelni hagy. Én leborítottam a kelesztőtállal, amíg kel. Másfél-két óra, szobahőtől függően. Bevágom kereszt alakban.

Forró sütőben, gőzösítve, kb. 40 perc a sütés. Előtte megszórtam liszttel a tetejét. Rácson hűtöm ki, anyósom fogja megszegni. :-)

csicsókás-tejszínes hosszúkenyér

egy kiló csicsóka nem sok, de nem is kevés, főleg úgy, hogy a család még nem mozdult rá, gyakorlatilag én eszem egyedül. :-) De ez nem vette kedvemet, Dulmina oldalán számtalan recept van rá, ott művelődöm. Most kenyeret akartam sütni, így egy tejszínes receptet választottam és ott a krumplit kicseréltem csicsókára. Egy édeskés-fűszeres íz érződik rajta, pláne, hogy a tésztába nyersen került bele a csicsóka. Nekem nagyon ízlett, kisfiam is csipegetett belőle. Majd megszokja....

A hosszúformában sütöttem kis - aggódtam, hogy másképp szétterül, meg ezt a formát könnyű pirítósozni is, ha arra kerülne a sor. Egyetlen "hibája" lehet a tésztának (most még csak feltételezem inkább), hogy morzsálódhat másnapra-harmadnapra. Szép puha, ízes kenyér.


Dagasztógépbe készítettem a következőket:
2 dl tejszín
1,5 dl víz
2 dkg friss élesztő
1tk méz
4 közepes göcsört pucolt, nyers csicsóka reszelve (aprítógépben készítem mindig apróra)
2 tk só
25-25 dkg kenyérliszt és tk. rozsliszt

Szép, fényes tésztát dagaszt a gép, majd hurkára formázom és egy hosszúformába teszem, amit kiolajoztam előtte. Sütőpapír nem kell. A forma 30*10 cm kb. Megszórom a tetejét is tk liszttel. Megvárom, míg kikel a formából, ez 1 óra kb és forró sütőbe teszem. 180 fokon sül kb. 45-50 percet, és teljesen ki kell hűlnie, mielőtt felszeled.



2011/10/06

sütőtökös kenyérzsemlék

Azoknak, akiknek a sütőtök szitokszó, elmondanám, hogy az íze csak nyomokban marad benne a kenyérkékben, inkább a csodálatos színezése miatt szerettük.



előretervezést igényel, mert az öregtésztát és a sütőtököt is el kell készíteni hamarabb. Majd az aznapi kelesztéshez is kell ett nekem illetve a tésztának egyszer 2,5 óra, majd az összeállítás után még 2 óra. Ezután kezdődhet a formázás és a sütőlapon is még fél-hnegyed óra. A sütés maga kb. 20 perc. A gyakorlatban úgy nézett ki, hogy ébredéskor, 7-kor első menet összeállítás, f10-kor a második, eztán elmentem intézkedni, és f12-kor, mialatt az ebédet melegítettem, megformáztam. Déltől f1-ig kb. megsültek. Most meg illatoznak és hagyták magukat fotózni.

Első menet:
20 dkg bl80 liszt
20 dkg öregtészta
2 dl víz
1,2 élesztő

Első kelés, 2,5 óra.

Második menet:
a fentiek, plusz hozzá 35 dkg liszt
2 tk só
1 dl joghurt
1 ek olaj
10 dkg sült sütőtökpüré, hidegen, összenyomkodva

dagasztás, második kelés 2 óra.

A formázás 10 perc, négyzetes lapokat kell hajtogatni, 10 buci lesz belőle, részletek itt, limaránál.
És ismét egy jó ötlet: én régóra bosszankodom, hogy ha megszórom a kenyereket, zsemléket magokkal, biztos, hogy a szeletelésnél a konyhakőre pereg az összes, nem a számba. Most úgy küszöbölöm ezt ki, hogy a tésztakupacok alá (!) teszem a csippentés napraforgó magot (mozsárban picit megdolgoztam, hogy az íze jobban kikandikáljon). Így belesülnek a tészta aljába és finoman ízesítik azt.

200 fokos gőzös sütőben 20 perc. Sütés előtt a zsemlék tetejét liszttel és durva sóval finoman érdemes beszórni. Rusztikusabb lesz tőle. Én 8 bucit egy nagy tepsibe tettem, kettőt külön egy kicsibe. Szeretem, ha a péksütik egy kicsit összekelnek és az oldalukon ez meglátszik, úgy kell szétválasztani őket. Ha teljesen szabályos zsemléket akarunk azonban, akkor 5 buci egy tepsi.






2011/10/04

füstöltsajtos sárgarépa pástétom

a hazai konyhában a pástétomok méltatlanul mellőzve vannak. Vagy csak én gondolom így? A napokban elhatároztam, hogy beszerzek egy-két jó krémreceptet, reggelire-vacsorára, hogy majd pirítóson jóízűeket együnk belőle. Túl azon, hogy a felvágottozás igen drága, ráadásul tök egészségtelen is. A minap egy fogyókúrás meséltem nekem, hogy "és felhagytam a téliszalámival is" - a fene sem gondolja, hogy milyen elképesztően hízlaló, és nemcsak az! Az összes túlsózott, túlzsírozott és tartósított felvágott az.


Na de vissza a sárgarépakrémhez. Korábban készítettem már sárgarépa salátát, de ez inkább pástétom jellegű lett.

1 sárgarépa
negyes vöröshagyma
parenyica (amennyi a répa)
só, bors
tejföl, mustár

A darabos dolgokat az aprítógéppel összekeverem. Mindig úgy, hogy hagyok a gépben az előző anyagból, hogy a tökéletes keveredést elősegítsem. Kezdtem a répával, aztán a hagymát aprítottam, kis rápamaradékkal, majd a sajtot, kis répamaradékkal. Végül az összeset egybekevertem, ízesítettem és kb. 2 ek tejföllel, kis mustárral krémesítettem. Fontos mozzanat, hogy ekkor lefedve a hűtőbe kerül még, nem esünk azonnal neki. Ez este történt, reggelire tálaltam pirítóson.

Nagyon tudom ajánlani. A füstöltsajt nem egy diétás változat, de a répapástétom azért sokkal jobb, mint egy párizsi... Ha tudom, hogy csak én eszem belőle, akkor ennek az adagnak a fele is elég. 3 nap múlva legfeljebb készítem a következőt. A vöröshagyma helyett lehet 1 gerezd fokhagymát is beleaprítani.

2011/10/03

szarvassal töltött tészta


gyors ebédekre, vacsorára. Ehhez persze készen kell álljon egy leveles tészta, vagy sk. vagy mint most nekem is, egy bolti darab.
A tésztával nem így terveztem, de a közös sorsunk úgy hozta, hogy egyben süssem meg. A töltelék ugyanis darabosabb volt a kelleténél, ezért úgy döntöttem, hogy nem sok pici tekercset formázok, hanem egy nagyot. Igenám, de addigra már felcsíkoztam a kinyújtott tésztát, így amikor a töltelékre borítottam szálanként a tésztámat, ezt a szép csíkos mintát hozta ki. Semmi fonás, mint ahogy gyanakodnál, hanem a tésztaszálak kicsit ferdén való elhelyezgetése. Pompás!

A töltelék itthon darált dámhús és csirkemell vegyesen. Fél kiló összesen, fele-fele.

Az ízesítése: 2 fokhagyma a hússal együtt darálva, só és bors, édes pirospaprika, oregano, bazsalikom, kis szezámolaj. Ezekkel jól átgyúrtam és egy éjszakát pihent a hűtőben.

Másnap 1 fej vöröshagymát pirítottam és összekevertem a hússal, fehéredésig pirítottam, felöntöttem 1 dl fehérborral, plusz 1 deci vízzel. Került bele két fél paradicsom, ezt a végén kivettem. 4 fej kisebb gombát is átpároltam vele, jut eszembe, és 1 db sárgarépát nagyon vékonyra szeletelve. Ezt a ragut fedő alatt pároltam meg, 10 perc kb. Majd kihűtöttem és következett a tészta megtöltése.

180 fokos sütőben addig sütöm, míg piros lesz a teteje. Melegen és hidegen is jó volt, igazán.


2011/09/21

rozsos kenyér


Ropogós héjú, puha de mégis rozsos, nem morzsálódik szét, finom kombinációja az ízeknek. Ezt tudja a mai rozskenyerem. És ez nem kevés.

Az öregtésztámat tegnap délben kevertem és szobahőn elöl hagytam másnap reggelig. Ezalatt megkelt, túlkelt, visszaplottyadt, ahogy kell. Kivettem ehhez a recepthez 20 dkg, a többi ment a hűtőbe.

Reggel a dagasztóval szép tésztát gyúrattam az alábbiakból, majd áttéve a kelesztőtálba másfél órán át békén hagytam, ezalatt kétszeresére kelt. Ekkor történt a formázás, és az ötös fonás (elhagyható, jó bármilyen kenyéralakra formázva is) után sütőzacskóba tettem, megtámasztottam kétoldalról és magára hagytam megint, mert mentünk énekórára. :-) Két óra múlva értem rá ismét, ekkor melegítettem a sütőt 200-ra és kb. 40 perc múlva kivettem a kenyeret. Egy órán át hűlt, majd kóstoltam, örültem neki, fotóztam, posztolom.

Jó étvágyat!

a recept:
a dagasztóba tétel sorrendjében: 2,5 dl víz
2 tk só
2 ek joghurt
2 ek olaj
csipet aszkorbinsav
1 tk barnacukor
20 dkg öregtészta
10 dkg tk rozsliszt
40 dkg kenyérliszt bl 80
1,5 dkg élesztő
magok, pelyhek tetszés szerint 4-5 ek-val. Az én változatomban 1-1 ek lenmag, pirított szezám és pirított napraforgó, ez utóbbi mozsárba durván megtörve. Valamint 2 ek burgonyapehely.

2011/09/19

Zsemle

ez is egy világbajnok recept, kár, hogy én csak megvalósítom és nem kitalálom őket. Limarától próbálkoztam ismét, de már minden izgalom nélkül, hisz az ő receptjei működnek, nem szoktam elrontani.


A mennyiségből nekem 11 db zsemlém lett, amit két sütőzacskóban, 2 tepsin tudtam megsütni, egymás után-. értelemszerűen a második adag 25 perccel tovább kelt, ami nem ártott neki. Próbáltam már egyszerre sütni a két tepsit, de valahogy az nem az igazi. A felső hamarabb kész, az alsó kiszárad ezalatt, szóval jobb egyesével sütni ezeket. A sütőzacskóba spricceltem némi vizet, mielőtt bekötöttem a száját.

A nemrég ismét üzembe állított kenyérgépemet használom dagasztásra, mert szebb, fényesebb tésztát bír ő, mint én a kezemmel.

Limara receptje szerint:

3 dl víz
2 tk só, csipet aszkorbinsav, 1 tk cukor
1,5 dkg élesztő
2 ek burgonyapehely
2 ek olaj
20 dkg öregtészta (5 napos volt)
50 dkg kenyérliszt

Belepakoltam, bekapcs és kb. 15 percig hagyom, hogy dagasszon. Majd átteszem a tésztát a kelesztőtálba és duplájára kelesztem, közben 20 perc után átgyúrom kicsit. Ha megkelt, ismét átgyúrom és 11-12 felé osztom, gombócokká görgetem. Itt ismét pihen a tészta egy jó negyedórát is. Majd egyesével a gömböket tovább "zsemlésítem", a tenyeremben sodrom a tetejét az aljára, közben forgatom. Ezt a módszert nézzétek meg az eredetiben.

Ekkor kerül elő a sütőzacskó, egyikbe hat, másikba öt gombócot pakolok, bespricc és békénhagyom legalább fél órán át, míg a sütő felmelegszik 200-ra. Ekkor az első tepsi mehet is be, és 25 perc után a másik. Szép világosbarnára sütöttem, olyan szőkések lettek.

Rácson hűtöm, majd fagyasztani fogom, csak vacsorára hagyok párat. Kettőt. Talán hármat. Na nem, négyet.

Szezámos perec

nagyon régen került már elő a kenyérsütő gépem, most is csak a dagasztás kedvéért. És hiába szeretek én kézzel dagasztani, olyan egyenletes tésztát, mint amit a gépem kever, én nem tudok - vagy csak hamar hagyom abba. Szép fényes, már-már ruganyos a tészta, amit most kivettem belőle.
De előreszaladtam.
Imádtam én ezt a perecet is, de szeretek kísérletezni, így mikor felkerült egy új, török recept a kedvenc kenyeres blogomra,  szinte azonnal nekiláttam.


Az tetszett különösen, hogy a kelttészta leforrázása helyett csak cukros vízben kell mártani és ettől igazán ropogós lett a héja. (és az íze viszont egyáltalán!).

Többfordulós ez a tészta is, de nem olyan melós, mint amilyennek látszik elsőre.

Kell hozzá:

20 dkg liszt
20 dkg öregtészta
200ml víz
1 dkg élesztő

Ezt összegyúrom és 4 órán kelesztül pihentetem. Majd hozzá:

30 dkg liszt
1,5 tk só
2 dkg vaj
fél-fél dl tej és víz

Összegyúrom, duplájára kelesztem, majd szilikonlapra borítom. 16 egyenlő részre osztom és rudakat sodrok belőlük, 30-35 cm-eseket. Kettesével összesodrom, és karika formára tekerem. (a végét összecsippentem két rudacskának és mint egy csavarhúzót, becsavarom.) Ezeket a karikákat 30 percig pihentetem. Majd megmártom cukros vízben, melasz híján, (1dl víz, 1 ek cukor), megforgatom magban (szezám vagy bármi más) és sütőpapíros tepsiben megint pihentetem. 200 fokon 18 percig sül.


2011/08/26

túrógombóc

kánikulás ebédhez való ez a finom túrógombóc. Én sohasem készítettem még, de az édesszájú családtagok nagyon díjazták, úgyhogy fogok még. Ráadásul időközben belőlem is édesszájú családtag lett.


éshát a gríz dicsérete. Annyi mindenhez jó, én kenyértésztába is szoktam liszt mellé, de hogy túrógombócba is ez kell, nem gondoltam volna. Kerítettem egy általános receptet és nekiláttam.

fél kg félzsíros tehéntúró
2 tojás szétválasztva
csipet só
1 ek cukor/vaníliás cukor
5 ek gríz

A túrót áttörtem villával. A sárgájákat, sót, cukrot és grízt elkevertem nagyjából és hozzáadtam a túróhoz. Addig kell keverni/kevertetni, míg a színe egyszínű nem lesz, halványsárga. Ez jelzi, hogy a tojások szépen elkeveredtek. Mehet a hűtőbe 1-2 órára, a fehérje is. Majd ebéd előtt egy fél órával a fehérjéből kemény habot vertem és a hideg túrókrémhez adagoltam úgy, hogy először csak 2 ek-val és durván kevertem, hogy fellazítsa a tésztát, nem baj, ha törődik. Majd szépen a többit, már csak lágyan beleforgatva.

Vizes kézzel a diónál nagyobbacska gombócokat formáltam, összesen 21 db lett a mennyiségből. Forró, lobogó vízben főzöm meg, 6-8 perc, ha feljön a tetejére, még kell főzni kicsit.

Porcukorral elkevert tejföllel és pirított zsemlemorzsával ettük meg. 4 személyre elegendő adag.

2011/08/24

sültpaprika saláta vagy krém vagy mi

régebben eszembe sem jutott volna ilyen halmazállapotú dolgokat megenni, mint ez a sült paprika. És az sem, hogy a sütőmben szó szerint feketére süssek valamit. Vicces. Változnak a dolgaim. És ez nem baj. :-)

A piacon járva ma vettem 4 elég nagy kápia paprikát, és dacára a szaharai időjárásnak, begyújtottam a sütőt és a félbevágott és kicsumázott paprikákat feketére sütöttem. Nem is néztem, de kb negyedóra lehetett. Alá mindenképp érdemes sütőpapírt tenni, különben vakarhatod.

Miután megfeketedett, néhol hólyagosodott, egy tálba szedtem és fóliával betakartam, hogy a héját utána gond nélkül le tudjam húzni. Kicsit persze pepecs, de nem vészesen, többnyire beszakadás nélkül lejön a héja. A husi elég sovány benne, de nem kell megijedni, azért ez a mennyiség is elég lesz két személynek, pirítósra. Ilyen a héja, ami lejön róla:


és ilyen a husija:



A husiját szálasra felvágtam és kezdtem az ízesítést. Mandula olajjal meglocsoltam, Nigella magot és előre pirított napraforgót szórtam rá, megkevertem. Majd só, bors következett, végül ollóval vágtam rá friss petrezselymet. Összeforgattam és ment a hűtőbe ebédig. Pirítóson tálalom, lehet fokhagymával, de ez az édeskés íz magában is remekül finom!

Íme (fotózni meg horror):

2011/08/19

vöröslencse-bulgur-rizs-lepény


említettem már, hogy mennyire szeretem a vöröslencse levest? Tegnap is azt főztem, követtem a leírásom és hát megint belefutottam abba, hogy a belevaló mennyiség talán túl sok (15dkg lencse, 5 dkg bulgur, 5 dkg rizs). Nagyon sűrű lett a bulgur-lencse-rizs hármasától, már-már főzelék, ezért kivettem két-három merőkanállal a sűrűjéből. Nade ezt most mire is használjam?

Az első gondolat, hogy fasírtgolyókat gyúrok belőle  és kisütöm, de aztán jött egy jobb ötlet. A Jamie Oliver- féle csicseriborsó lepény receptjéből fogom elkészíteni ezt a marokkói?, törökös? lepényünket.

Szóval a félretett levessűrűt lecsepegtettem és 420 gr-ot lemértem, befűszereztem mozsárban tört koriandermaggal és római köménnyel. (A leves miatt már volt az ízében oregano is). Hozzá fél kiló fehérliszt ment, amiben elkevertem 1 tk cukrot, 2 tk sót és 7g szárított élesztőt. Ezt összekutyultam kanállal, úgy nagyjából, majd kézzel tésztává gyúrtam kb. 2 dl vízzel. Ez a tészta inkább a krumplis tésztákhoz fog hasonlítani, sokkal lágyabb, mint egy kenyértészta, de ez nem baj. Volt időm ebédig, addig a hűtőbe tettem 4 gombócnyi tésztát, akkorák kb. mint egy-egy szilvásgombóc, a többi tésztát meg lefagyasztottam.

A hűtőben kicsit megszikkad, felhasználás előtt 20 perccel kivettem, hogy magához térjen. Lisztes lapon egyenként kinyújtottam és forró sütőben, 200 fok felett, a rácsra (sütőpapírra) téve 7-8 perc alatt megsütöttem. Nem muszáj megforgatni. Kivétel után rögtön vajjal megkentem és még így csillogva került az ebéd mellé az asztalra.

Hozzávalók:

fél kiló liszt
420 dkg belevaló, nálam lencse-rizs-bulgur főzet, de lehet csak csicseriborsó, vagy babpüré, ki mennyire merész
2-2,5 dl víz
2 tk só
1 tk cukor
1 zacsi porélesztő
1,5 tk koriandermag
1 tk római kömény vagy csak fél, mert elég intenzív lesz az íze)

némi vaj a tetejére

Vannak részei, ami a lángoshoz hasonló állagúak, aztán a vékonyabbak az indiai papadam snackhez hasonlítanak. Ez utóbbira inkább. Dacára a fűszereknek, a kisfiam mosolyogva ropogtatta.

Update 1.: elővettem a fagyasztóból a lepénytésztát este és a hűtőben hagytam felengedni (és utókelni) másnap délig, kb. tehát 15 órát. Ekkor már szinte kikelt a zacskóból, úgy kellett levágni róla. Erősen liszteztem, de látszott, hogy ebből nem érdemes lapos lepényeket nyújtani, mert nem sikerülne, ezért egyben hagytam és mint egy török kenyérlepény, az ujjammal egyenetlenül ellapogattam. Bő arasznyi az átmérője, a vastagsága meg szűk kétujjnyi. Forró, 210 fokos sütőben egy rácsra tettem sütőpapírra és szép zsemlebarnára sütöttem, hát olyan 15 perc alatt. Nézni kell. Felemelkedett 5 cm magasra. Olyan lukacsos, mint egy jobb ementáli, ruganyos, puha kenyértészta. Fantasztikus!

2011/08/15

dámpörkölt gnocchival

a hús közelített az egy kilóhoz, nagy adagokban fagyasztottuk le sajna, én elég keveset eszem belőle, szóval két napig egész biztos kitart.

Kellett hozzá:
dám combja kis kockákban, kb. 1 kiló
só, bors, olaj, liszt
5 dkg bacon
1-1 paradicsom, paprika, zeller, kakukkfű
fél leveskocka
fél liter víz, ezt közben még pótolni kell többször is

A husit felengedtem egy éjszaka alatt, reggel fél órára hideg vízbe áztattam. Majd lecsöpögtettem és bepácoltam jópár löttyintés fokhagymaolajba, sóba, borsba. Egy órát állt. Wokot forrósítottam kis olajjal és a felkockázott bacont átpirítottam, kiszedtem, majd a liszttel megszórt husit három adagban szintén megpirítottam. Mindent bele a wokba, plusz 1 nagy paradicsom négybe szelve, 3 fej fokhagyma szétlapítva, egy erőspaprika fele, negyed zeller, fél liter víz és fél marhaleves kocka. Kakukkfű és mehet rotyogni. Jó egy órát, aztán el kellett zárnom, mert mentünk a játszótérre. Ebéd előtt még háromnegyed órát főtt/puhult fedő alatt. Sűrű szaftja van, a bacon talán sok bele. Azért finom ám!

Mellé sk. burgonyás gnoccit tálaltam. Az expressz változatot, vagyis a formázásával nem bajlódtam, hanem kis rudakat sodortam és felszeleteltem azokat. Nem lapítgattam villával, nem gömbölyítgettem, csak zsupzs, bele a lobogó vízbe. Hamar kész lett, később majd leposztolom azt is.

A fotózását már nem érte meg. :-(

teljeskiőrlésű bagett


A megunhatatlan fehérkenyér receptből, két darab 60 dkg-s bagetthez:

Az öregtésztája fehérlisztből készült, aztán az 58 dkg liszt a következőképpen oszlott meg:
8 dkg tk. búzaliszt
50 dkg fehér búzaliszt.

Ebben a melegben a kelesztési idők talán kicsit rövidebbek.

Ezúttal bagettekre vágytam, nem cipóra. A sütőlapot megfordítottam, arra tettem a sütőpapírt, hogy a tepsi szélei ne akadályozzák a bagettformát. Így amilyen hosszú a tepsi, olyan hosszú a bagett is. A második kelesztésnél a két rúd közé konyharuhákat göngyölök, hogy a kelés inkább felfelé emelje a tésztámat, de tudjon ellapulni.

Gőzös sütőben 200 fokon sült 40 percig kb. Ez a sütődtől függ.

burgonyachips


ezekben az egészséges időkben szentségtörés talán egy chipsről bejegyzést kerekíteni, de amikor olyan finom volt!
Kell hozzá JÓ krumpli. Itthon nemigazán van kultúrája, én is csak lemegyek a zöldségeshez, hogy "kérek krumplit", pedig hát hányféle van! Ennek a mérete hatalmas, enyhén göcsörtös a felülete, dimbes-dombos és belül sárgás a színe, a nevét sajnos nem tudom. (van még rózsa, fehéres, saláta, apró, öreg stb. krumpli). Azt mondják, hogy jó sültkrumplit csak lisztes fajtából érdemes, ez tehát olyan.

A héját kefével alaposan megtisztítom és egy késsel vagy szeletelővel felszelem ( a héjával együtt tehát!). Tiszta hideg vízbe teszem, hogy ellepje és addig áztatom, míg tiszta víz nem jön le belőle. Ekkor konyharuhára szedem és egy másik ruhával meglapogatom, megszárítom.

170 fokos bő olajban aranyszínűre sütöm. Fűszersóval ízesítem, de vigyázat, nem érdemes túl fűszeresre, az a jó, ha éppen csak érződik.






Köretként sült kacsacombot tálalok mellé....

szezámolaj dícsérete - paradicsomsaláta

kaptam, köszönöm :-). A nyolcadik fajta ízesítésű fűszerolajam, úgy örültem! Thaiföldi, 80%-ban szezám, 20%-ban szójabab olajból van, tartósító és mesterséges színezék nélkül. Aromás, borostyánszínű olaj, az Ázsia Bt-nél (is) kapható.

Ma egy paradicsomsalátával avattam fel.

Abból a jófajta, ovális, lédús paradicsomból készítettem, kettőt felkarikáztam. Vágtam hozzá egy fél fej lilahagymát egész apróra, sóztam-borsoztam, egész kevés köményolajjal megszórtam és bőven (kb. 1 ek) szezámolajjal. Bár az aromássága miatt csak néhány cseppet javasolnak ízesíteni vele, én bátran használom.

Összeforgattam és fél órára a hűtőbe került vacsora előtt. Én pirítóssal imádom!

2011/07/31

rizslisztből palacsinta

vajon mitől amerikai ez a palacsinta? Pusztán, hogy kicsi és vastagabb? Naagyjából igen. Amerikában reggelire dobják be, juharsziruppal (amit nekem sajnos ma nélkülöznöm kellett), és még sült bacont is rágcsálnak mellé.

No, egy ilyet készültem sütni - csakhogy a lisztem elfogyott. Illetve van itthon vagy 8-10 féle liszt, csak éppen a sima búzafehérlisztem ürült ki, mert manapság sok kenyeret sütök. Sebaj. A palacsintához a lisztkeverékem graham, a maradék pici búza BL80 és a java rizsliszt. Igen, rizsliszt, ez már úgyis készülődik lejárni és még meg sem bontottam a zacskót.


Olvasgattam más recepteket is és teljesen mások, nem is értem, hogy lett ebből palacsinta... :-) Például Jamie Oliver sokkal kevesebb liszthez is 3 tojást üt és még sütőport is tesz bele. Különben ezt érdemes lesz kipróbálni.

Nálam tehát:
1 tojás
összesen 20 dkg liszt (5sima,10 rizs,5 graham)
2dl tej
2dl szódavíz
csipet só

Összekever, állni hagy 1 órát, majd kisüt. Kb. fél merőkanálnyit, így egy palacsintasütőbe 3 kupacot tudok egyszerre megsütni úgy, hogy nem érnek össze a szélei sem. Édesen és sósan is nagyon finom, érezni benne a rizs ízét. Én először tejföllel és lilahagymával ettem, a kisfiam is, majd a második körben hársmézzel. A képen kistányéron fotózva, a palacsinták átmárője kb. 8 cm, púpoztam a kistányéron, annyi lett.



2011/07/26

kávés-amarettis praliné

jé, hát hisz már egy fél év is eltelt azóta, hogy Karácsony táján csak úgy ontottam a bonbonokat, pralinékat! Most, július végén, amikor maximum kora tavaszi az időjárás, kedvem szottyant egy kávé-kísérő édességre.



A ganache receptje egy igazi szakértőtől van, pralinéparadicsomtól. Köszönet érte! Diszkrét kávés-csokis a krém, nem keserű, nem túlédes, kávésan aromás, lágy, jól dermed, formázható.

0,75 dl tejszín
1 tk vaj
10 dkg tejcsoki (milka nougat töltetes)
6 dkg étcsoki (81% Arriba)
1 púpos tk nescafé

A tejszínt mikróban felmelegítettem, 30 mp és minden hozzávalót belepakoltam. Kevergettem, míg szép egynemű nem lett. Betettem egy éjre a hűtőszekrénybe, ez nem szükséges, csak jól dermedjen meg, annyi kell neki.

Volt egy ötletem hozzá. Vettem a múltkor olasz amaretti kekszet, de nem nagyon jött be, túl tömény volt valahogy, a házi készítésű finomabb. Éles késsel feldaraboltam, ez lesz a közepe a pralinémnek.

Másnap. Kiveszem a hűtőből a megszilárdult ganachet, evőkanállal merítek rajta, közepébe teszek egy amaretti darabkát, összegömbölyítem kézzel gyorsan. Majd mogyorótöretben hempergettem meg. Ezt sajna elfelejtettem megpörkölni előre, így az íze nem volt olyan intenzív, majd legközelebb. Mentségem, hogy "terrible two", ahogy a szakirodalom mondja - azaz a kisfiam - nagggyon intenzív napokat él. Ezért én is.

A tervem, hogy a praliném közepében majd roppan valami, amikor beleharapok, aztán meg szétolvad a számban, bevált. A keksz nem szívja magába a nedvességet, roppanós marad, ha elég hideg/kemény a ganache körülötte.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...